smileys
[Click] - Info o Monče
[Click] - Info o Honzíkovi
Blogy o Honzíčkovi:
Zdroje o Československé superstar:
Aktuálně:
Soutěže
[Click] Rekord v komentech
[Click] Slovní fotbal
Jiné
[Click] Infa od SB
[Click] Zde jsou volné dessy
[Click] Má návštěvní kniha
[Click] TOP blog
[Click] Blog pro dívky
[Click] Návody
[Click] Blog→Photoshooty
[Click] Porod slona v přímém nahrávání!
[Click] Poradna
Ostatní
Rekord za den:149
Rekord za týden:682
Rekord on-line za den:13

lvi

27. června 2008 v 10:23 | šárka podrazká |  •Zvířátka •
Lev
Lev je z kočkovitých šelem pozorohudný tím, že žije ve smečkách. Pouze nemocní, zranění a staří jedinci žijí osamotě a z celkového počtu lvů představují asi 15 procent. Smečka lvů nemá hierarchické uspořádání, všichni jednici mají teoreticky stejná práva, ale ve skupině platí právo silnějšího. Projevuje se to při dělení kořisti, kdy mají navrch silnější samci...
Lev - Panthera leoLev patří mezi tři největší africké kočkovité šelmy. Charakteristická je pro něj krátká a plavá až tmavohnědá srst, u samců doplněná mohutnou hřívou. Hříva se u samců objevuje mezi pátým a šestým rokem života a zprvu je světlá s přibývajícím věkem tmavne. Délka chlupů hřívy může dosáhnout až 24 cm. Barva, tvar a hustota hřívy je u každého jedince jiná. Nejlépe vyvinutá hříva pokrývá od temene hlavy celý krk až po předloktí předních končetin. Má i praktický význam, zastrašuje soky a při soubojích tlumí rány vedené na hlavu a krk. Barva srsti se uplatňuje při lovu, kdy dokonale splývá s prostředím. Dalším charakteristickým znakem je světle zbarvené břicho. Velikost zvířete je různá podle pohlaví. Samci dosahují délky 2,5 až 3,3 metru, samice 2,3 až 2,7 m, ocas má délku okolo jednoho metru a je zakončen černým střapcem, kterým lev odhání obtěžující mouchy. Důležitou roli hraje i při komunikaci jedinců ve smečce. Výška zvířete je jeden metr u samic a 1,2 m u samců. Hmotnost lva je značná (150 - 225 kg), lvice jsou lehčí (110 - 152 kg). Lev má jako ostatní šelmy vousy, které mají bílou barvu. Oko je hnědé či jantarové barvy. Nejdůležitějším nástrojem k lovu, mimo zatažitelných drápů, je chrup. Zuby jsou zasazené v mohutných čelistích a společně tvoří dobrý aparát k uchopení kořisti. Nejnápadnějšími zuby jsou 6 cm dlouhé špičáky. Počet celkové africké populace se udává od 50 000 po 200 000 jedinců, pravděpodobnější je však údaj první. V Indii žije asi 200 jedinců lva. Lev se dožívá v přírodě 15 let, v zajetí žije dvakrát tak dlouho.

Poddruhy
podle některých vědců se na zemi vyskytuje asi 14 poddruhů lva či jeho geografických ras. Mnoho z nich již bylo vyhubeno. Na poddruhy byli rozděleny dle místa výskytu, podle barvy a mohutnosti hřívy a tělesné stavby. Nejznámějším poddruhem je lev indický Panthera leo goojratensis; lev perský Panthera leo persica byl vyhuben asi před 70 lety; lev masajský Panthera leo massaieus se vyskytuje v Keni a Tanzánii; lev senegalský Panthera leo senegalensis - silně ohrožen; lev konžský Panthera leo bleyenberghi - silně ohrožen; lev berberský Panthera leo leo - vyhynul v roce 1922 a lev kapský Panthera leo melanochaita - vyhynul kolem roku 1865.

Předek kočkovitých a psovitých šelem se objevil asi před 40 milióny let. Byl to zástupce rodu Miacis a obýval severoamerický kontinent. Tato šelma byla velmi malá a dnešním zástupcům málo podobná. V průběhu let se objevovaly další nové a nové formy, které se svou velikostí a adaptacemi pomalu přibližovaly dnešním moderním kočkovitým a psovitým šelmám. Za přímého předka dnešních lvů se pokládá lev jeskynní Panthera spelea. Obýval celou Evropu. Poslední jedinci tohoto druhu vyhynuli asi před 4000 lety. Za hlavní příčinu se pokládá mizení jeho lokalit - postupný nárůst lesních ekosystémů v Evropě.
Areál výskytu lva Lev pustinný Panthera leo je oproti svému předkovi menší, jeho areál výskytu byl dříve rozsáhlý a rozprostíral se po celé Africe, jižní Evropě a Přední Asii (až po Indii). V dnešní době se setkáte se lvy pouze v národních parcích Afriky a v jedné indické rezervaci - Gir
No nejsou lvi nádherný zvířata?Takový ladný a vznešený.....
// //
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Helinka555 Helinka555 | Web | 7. února 2009 v 21:05 | Reagovat

Ahojky pls mohla bych si ztáhnout pár obrázků lvíčkůů??, prosím mám ho za znamení zvěrokruhu!!!!

2 Helinka555 Helinka555 | Web | 7. února 2009 v 21:13 | Reagovat

ahojky moc ti děkuji za svolení!!!)

3 Helinka555 Helinka555 | Web | 7. února 2009 v 21:35 | Reagovat

no víc obrázků jako třeba do tý galerie s h2o !ale fakt tu to máš hezký!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Písnička blogu:
Video blogu:
Pixelky do deníčku:
datum→ http://i4.piczo.com/view/2/5/5/z/l/2/0/u/z/c/v/d/img/i195661588_29534.gif?redirsrc=img
čas→
počasí→
jídlo→
pití→
oblečení→
music→
Tvthtelevision.gif image by Salisko
práce na PC→
škola→
kluci→
nálada→